Filiżanka Matylda do herbaty z różowej porcelany (dekoracja złote paski)

Dostępność:
dostępny dostępny
Czas realizacji: 2-14 dni
szt.
795,00 zł

Filiżanka Matylda do herbaty z różowej porcelany (dekoracja złote paski)

 

Filiżanka została wykonana ręcznie z najwyższej jakości porcelany.
Kwadratowa stopka połączona jest\ porcelanową cienką rurką z czarką/. Następnie każdy wyrób wypalany jest w wysokich temperaturach. Elementy te są bardzo trudne do wykonania.

Prezentowany filiżanka dekorowana 24 karatowym płynnym złotem. 

 

SERWIS MATYLDA

Wielka gratka dla kolekcjonerów – unikatowy projekt serwisu realizowanego zamówienie cara Mikołaja II dla primabaleriny Matyldy Krzesińskiej odtworzony przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów Adam Spała.

Serwis jest piękny, ma wyjątkową formę i jest jedyny na świecie. Składa się z ponad 100 części o bardzo charakterystycznych kwadratowych stopkach. Każda stopka połączona jest z czarką okrągłą rurką. Rurki są specjalnie kalibrowane wiertłami diamentowymi, a następnie poszczególne elementy łączone ze sobą i wypalane w wysokich temperaturach. Zestaw składa się z imbryków, filiżanek do kawy i herbaty ze spodkami, wazy, sosjerek, musztardniczek, solniczek, pieprzniczek i talerzy okrągłych i owalnych. Serwis dekorowany jest kobaltem i 24 karatowym złotem w wersji obiadowej, a w wersji kawowej delikatnymi złotymi paskami (z monogramem Matyldy).

 

 

Stuletni serwis rodziny Druckich-Lubeckich wrócił z Moskwy do Ćmielowa
Historia serwisu i jego powrót do Ćmielowa oraz tajemnice związane z jego losami na przestrzeni burzliwych dziejów Imperium Rosyjskiego wzbudza ogromne emocje. Serwis nazwany współcześnie „Matylda” (nie znana jest nazwa pod jaką został wyprodukowany) został zrealizowany na specjalne zamówienie cara Mikołaja II Aleksandorowicza Romanowa dla baletnicy Marii Matyldy Krzesińskiej – polskiej tancerki i primabaleriny Cesarskiego Teatru Maryjskiego w Sankt-Petersburgu, zwanej Matyldą lub po prostu Mali.

Polska właścicielka serwisu odziedziczyła go od swojej rodziny z Moskwy. Jako dziecko bywała w Moskwie, gdzie po raz pierwszy zobaczyła przepiękne porcelanowe filiżanki w kredensie. Zabraniano jej go dotykać, ponieważ był „bardzo cenny” i nigdy też nie używano przy podawaniu kawy czy herbaty. Wszystkie elementy były złocone i widniał na każdym złoty, ręcznie wypisany monogram z ozdobnymi literami. Ciotka mieszkająca w Rosji, była osobą wykształconą, lekarką i brała udział w „ekspedycjach naukowych” (jednak żadnych bliższych szczegółów na ten temat nie chciała zdradzać). Z każdą wizytą młodej Polki w rosyjskim domu wzbudzał on coraz większe zainteresowanie, jednak wszelkie pytania dotyczące jego pochodzenia pozostawały bez odpowiedzi. Rosyjskiej krewnej bardzo zależało na tym aby serwis wrócił do Polski. Niestety nie wiadomo nic na temat tego co się działo z nim przez niemal sto lat – czasy rewolucji, I i II Wojna Światowa, znamy jego współczesną historię dopiero od momentu, kiedy porcelanowy unikat trafił do Polski.

Informacje o istnieniu tego serwisu fabryka otrzymała z zaproszeniem do przystąpienia do przetargu, do którego zaproszone zostały również domy aukcyjne, muzea, fabryki oraz osoby prywatne. Oczywiście była to nie tylko wielka okazja zakupienia unikatowego projektu, ale przede wszystkim możliwość sprowadzenia do Ćmielowa serwisu tutaj właśnie wyprodukowanego. Przetarg związany z serwisem Druckich-Lubeckich został przygotowany tak, aby wygrał oferent, który zaproponuje najwyższą cenę. Udało się – Fabryka Porcelany AS Ćmielów zakupiła serwis i stała się jego kolejnym właścicielem.

Serwis jest piękny, ma wyjątkową formę i jest jedyny na świecie. Składa się z ponad 100 części o bardzo charakterystycznych kwadratowych stopkach. Każda stopka połączona jest z czarką okrągłą rurką. Rurki są specjalnie kalibrowane wiertłami diamentowymi, a następnie poszczególne elementy łączone ze sobą i wypalane w wysokich temperaturach. Zestaw składa się z imbryków, filiżanek do kawy i herbaty ze spodkami, wazy, sosjerek, musztardniczek, solniczek, pieprzniczek i talerzy okrągłych i owalnych. Serwis dekorowany jest kobaltem i 24 karatowym złotem w wersji obiadowej, a w wersji kawowej delikatnymi złotymi paskami (z monogramem Matyldy).

Tak pięknego serwisu, mimo mojego zainteresowania porcelaną, studiowania mnóstwa publikacji, katalogów, odwiedzania wielu manufaktur porcelany na świecie, jeszcze nie widziałem – powiedział prezes Adam Spała – Niepewność i emocje związane z tym zakupem targały mną przez 6 miesięcy ponieważ tyle trwały procedury przetargowe. Dodatkowo bałem się, że zakup może zostać zablokowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a serwis będzie uznany jako dobro narodowe. Myślę, że wtedy moglibyśmy stracić możliwość odtworzenia tego pięknego zestawu porcelanowego i zakupu elementów tego zestawu przez kolekcjonerów i miłośników porcelany. 
Na temat serwisy wypowiedziało się również Muzeum Narodowe w Krakowie, które również nie spotkało się z tak wyjątkową formą i potwierdziło że istnieje potrzeba podjęcia się dalszych badań. Część oryginalnego zestawy zostanie przekazana do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie i zgodnie z uzyskanymi informacjami ma ono się zwrócić do odpowiednich muzeów działających w Rosji z prośbą o więcej informacji o tym wyjątkowym serwisie i o jego losach jak trafił z Ćmielowa do Sankt Petersburga, a później do Moskwy by powrócić do Ćmielowa.

Serwisu składającego się z tak przepięknych elementów mógłby pozazdrościć nam sam król August II Mocny – podkreśla Adam Spała.

 

 

Ręcznie produkowane wyroby AS Ćmielów, adresowane są do miłośników

najwyższej jakości porcelany ceniących doskonałe światowe wzornictwo.

Ze swojej strony dokładamy wszelkich starań, aby sprostać najbardziej wymagającym Klientom.

Jeśli macie Pańtwo specjalne życzenia,na prykład nietypowa dekoracja, dedykacja

lub życzenia na karcie prezentowej postaramy się sprostać oczekiwaniom.